Val Obrov

Pátrame po záhadách tisíce kilometrov ďaleko a hocikedy nadávajú, ako je nám to všetko nedostupné.
 
Jednu veľmi peknú a evidentne dostatočne veľkú záhadu pritom máme na slovenských. Pre začiatok uvádzame informácie zhromaždené slovenským bádateľom Ing. Jánom Hurník. Pokiaľ viem, zatiaľ zostali bez ohlasu.
 
Tak teda. Na slovenskom existuje stavba, ktorá sa nazýva Val obrov. Čo je o ňom doteraz známe?
 
Umiestnenie
Tiahne sa od vrchu Sitno (1009 mnm) vo Štiavnické pohorie dolu na juh cez územie obcí Pečenice a Dudince až k rieke Ipeľ. Ing. Hurník predpokladá, že val sa tiahol aj hore na sever (cez Žilinu) a nekončil teda po Sitno. Pokračoval tiež dole na juh, do Maďarska, za rieku Ipeľ. Jasne rozoznateľné stopy valu sú na hraničnej čiare medzi okresy Levice a Zvolen, ktorá je zakreslená v mape v každom školskom atlase vydanom pred rozdelením ČSFR. Na týchto miestach sú vraj kameňmi aj spečené dohromady. Ďalšie stopy valu sú údajne vidieť v kúpeľnej obci Dudince (okr. Krupina, východne od Levíc) a tiež v Maďarsku za riekou Ipeľ. Tieto posledné dve informácie boli získané od dnes už zosnulého obyvateľa - pamätníka obce Dudince.
 
Rozmery
 
Ak budeme počítať tú najkratšiu možnú variantu, tj. Trasu Sitno - hranica SR, potom je to vzdušnou čiarou 65 km, v reáli asi tak 80 km. Val je zrejme značne rozpadnutý, ale miestami (na hranici medzi okresy Levice a Žiar nad Hronom) dosahoval šírky až 8 metrov, čo je tam vraj tiež jasne viditeľné.
 
Staroba valu
 
Ing. Hurník považuje val za prehistorický, ktorý musel stáť ktoré najneskôr okolo roku 5000 pr. Nl (odôvodnenie tohto názoru pozri ďalej). Najstaršia známa zmienka o valu pochádza z listiny zo 13. st., Kde sa val nazýva Fossa giganteum, teda Val obrov.
 
Archeologické nálezy
 
V bezprostrednom valu bola zrejme výrobňa kamenných sekier a iných kamenných nástrojov a ich sklady. To dokladajú bohaté nálezy týchto nástrojov v Pečenice (dokladá toto meno, že sa tam niekedy niečo peklo alebo speklo?) Vyrobených z tamojšej suroviny a ich "sklad" v Malinovci u Santovky. Sú datované okolo roku 5000 pr. Nl a priradené k maďarovské kultúre.
 
Názory odborníkov a ďalšie pramene
 
Zmienky o Valu obrov sa nachádzajú vo vlastivedných zborníkoch obcí Dudince a Pečenice, niečo by snáď bolo možné dohľadať aj v múzeu v Leviciach. V Archeologickom ústave Slovenské akadémie vied v Nitre, ktorý Ing. Hurník osobne niekoľkokrát navštívil, tamojší odborníci o Valu obrov nevedeli a vlastne ich ani nezaujímal.
 
Ďalšie súvislosti
 
Valy a múry boli veľmi obľúbeným obrannými prostriedkom na mnohých miestach našej planéty. Stačí pripomenúť veľkú čínsku stenu alebo údajnú peruánsku veľkú stenu. Ing. Hurník pripomína tieto analógie:
 
Biblia, Starý zákon - múr (val) egyptských kniežat - nikde doteraz nebola objavená. Chcela som uviesť presnú citáciu, ale nepodarilo sa mi ju v Starom zákone nájsť.
 
Grécka mytológia - sú tu zmienky aj nejaké bližšie neurčené veľké múru, snáď malo ísť o obranou múr medzi Aténami a Pirea. Tiež doteraz neobjavené.
 
Herodotos - v súvislosti so Skythy uvádza, že existoval "val slepcov", ktorý postavili zajatci oslepenie preto, aby nemohli utiecť.
 
Teória Ing. Hurníka
 
Základným kameňom tejto teórie je fakt, že správy o najstarších dejinách ľudstva sa dochovali na Islande v podobe pradávnych spevov eddy. Staroislandštinu, v ktorej sú zapísané, považuje za pozostatok hypotetického prajazyka ľudstva, ktorému je tiež veľmi blízka slovenskému (ak nie mu ešte nakoniec ešte bližší než staroislandština). Ing. Hurník predpokladá, že deje a príbehy Eddy sa odohrali v priestore dnešného Slovenska a hymnické spevy sa dostali na Island (a ďalej) vtedy, keď pôvodné obyvatelia museli svoju pôvodnú vlasť opustiť. To sa stalo ešte v čase, keď u nich neprebehla neolitická revolúcia, lebo staroislandština nepozná žiadne agronomické termíny. Muselo teda byť ešte pred rokom 5000 pnl, keď už je na Slovensko doložené poľnohospodárstvo. Val obrov, o ktorom sa v Edde rozpráva, je teda starý najmenej 7000 rokov. V Edde, konkrétne v piesni o Vaftrudnim, sa totiž píše: "Vingrid je val, kde budú bojovať Surtr a (čo je obor) a bohovia, sto meria míľ každým smerom ..." Ing. Hurník z toho vyvodzuje, že val skutočne postavili obri, ktorí kedysi dávno, v čase, keď sa odohrávali príbehy Eddy, na slovenských skutočne žili.
 
Akokoľvek to môže znieť ťažko uveriteľne, niektoré súčasné názvy sa dajú pripojiť k tým z Eddy napodiv dobre. Severnom hraničným bodom bola vstupná brána do "krajiny obrov" menom Varinsfjord - dnešné Varín, val potom pokračoval na Sitno a na juh až do siah, predtým nazývaných Saag (v Edde Sagafjord).
 
A sú tu ešte ďalšie pozoruhodné "záchytné body" - Obr Surtr žil v "krajín ohňa", odkiaľ mal vzísť oheň, ktorý zničí celý svet. Krajina pripomínajúca svojím charakterom Yellowstone kedysi existovala východne od Levíc. Pozostatok skoršie živšie sopečnej činnosti sú tamojšie teplé pramene, okrem iného aj v Dudinciach. Koniec koncov, aj Val obrov je údajne poznačený ohňom, ktorý, aspoň miestami, spekl jeho kamene. Zaujímavé sú aj početné eddické zmienky o kamenných sekerách ako predmetu vtedajšieho obchodu. Aj to zodpovedá neďalekým archeologckým nálezom.
 
Ing Hurník svoj obsiahly rozbor uzatvára konštatovaním, že slovenský Val obrov je prvým stavebným dielom opísaným v literatúre a že je starší ako egyptské pyramídy. Pristúpime ak je na jeho argumenty, môžeme pripustiť, že je starší ako 7. tis. rokov. Vzhľadom k neistej datovanie egyptských pyramíd je však ťažké tvrdiť, ktorá z oboch týchto pamiatok je staršia.
 
Ako posledný dôkaz správnosti svojej teórie uvádza Ing. Hurník fakt, že na slovenskom boli skutočne objavené pozostatky obrov, a to pri rieke Ipeľ u Želovce (u Veľkého Krtíša). Dokladá to citácií knihy Pavla Dvořáka: Odkryté dejiny - dávnoveku Slovensko, str. 205: "odkrýval ďalšie hroby, jeden za druhým a v nich desiatky obrovitých mužov, nejedna z kostier merala 205 cm." Bojovníci boli pochovaní v plnej zbroji a so zbraňami. Najmladšiemu z nich nebolo viac ako päť rokov. Vo väčšine hrobov boli pochované ženy. Oficiálna veda datuje (najskôr veľmi pravdepodobne) tieto nálezy do 7-8. st. nl Encyklopédia archeológie uvádza, že to je druhé najväčšie pohrebisko z avarskej doby na slovenských. Osada, ku ktorej patrilo, bola opatrne osadou strážnej. O mimoriadne vysokom vzrastu "strážcov" sa encyklopédia ale nespomína. Prečo tiež tak nezvyčajné informácií zaťažovať odbornej dielo, že. Pripustiť, že títo strážcovia a prípadne aj súčasní slovenskí basketbalisti, prípadne tamojší "junáci urastení ako tatranské jedľa" môžu byť potomkami dávnych obrov, niekdajších staviteľov Valu obrov, je len otázkou jednej odvážnejší špekulácie.
 
O týchto neobvyklých hypotézach a špekuláciách môžeme diskutovať treba donekonečna. Nič to však nemení na tom základnom fakte. Na slovenskom existuje istá záhadná stavba, o ktorej nevieme takmer nič.
 
Zdroj článku: www.ufo.sk